Mano artimasis turi psichinės sveikatos sutrikimų

Artimąjį derėtų slaugyti atsižvelgiantį į jo psichinės ir fizinės sveikatos būklę.
 
Galite pastebėti, kad artimasis nebepajėgia atlikti kai kurių užduočių. Pavyzdžiui, gali susilpnėti jo atmintis. Arba jis nebespėja nueiti iki tualeto. Arba jam pasireiškia staigi nuotaikų kaita. Jei jam būdingi šie požymiai, šis skyrius skirtas jums. Čia galite rasti praktinių patarimų nepriekaištingai artimojo priežiūrai. Tačiau taip pat rekomenduojame pasitarti su profesionaliu mediku.

Savo ir artimojo dienotvarkės planavimas

Psichinės sveikatos sutrikimų turintys žmonės jaučiasi gerokai saugesni laikydamiesi nuolatinės dienotvarkės. Ši taisyklė ypač pasiteisina keičiant gaminius nelaikantiems šlapimo. Artimasis jausis gerokai ramiau ir lengviau atsipalaiduos, jei kasdien tai atliksite tuo pačiu metu. Taip pat pravartu kaskart keičiant gaminius kartoti tuos pačius žodžius ir veiksmus. Taip jis žinos, ko tikėtis, kito keitimo metu. Be to, jis supras, kad tai tokia pat dienotvarkės dalis, kaip valgymas, pogulis ir kita veikla, pvz., televizoriaus žiūrėjimas.
 
Jei kada nors tektų perleisti slaugą kitam asmeniui, derėtų supažindinti jį su savo dienotvarke. Jei laikinas slaugytojas tęs jūsų dienotvarkę, tikėtina, kad artimasis jausis ramiau.  

Tinkamos aplinkos paruošimas

Šis aspektas priklauso nuo artimojo būklės ir padėties. Jei jis gali savarankiškai nueiti iki tualeto, pasirūpinkite, kad jam niekas nekliudytų kelio. Pasistenkite sukurti kuo saugesnę aplinką. Tuo galima pasirūpinti pritaikant savo aplinką, įsigyjant ir įrengiant atitinkamas priemones ir patogumus. Svarbiausia užtikrinti, kad artimasis galėtų patogiai ir saugiai naudotis savo aplinka. Kuo pasirūpinti skubiausiai.
 
  • Patikrinkite kambarių, kuriuose gali lankytis artimasis, grindis. Ar jos neslidžios? Ar jos nekelia pavojaus? Jei taip . . . 
    – Po kilimais priklijuokite neslystančią juostelę ir pašalinkite nelygius ir apdriskusius kilimus. 
    – Vietose, kur grindys dažnai sudrėksta, pavyzdžiui, vonioje ir virtuvėje, patieskite neslystančius kilimėlius.
  • Reikiamose vietose sumontuokite rankenas, pavyzdžiui, tualete, duše arba prie vonios.
  • Pažymėkite tualeto duris dideliu ženklu. Taip pat pravartu pakeisti unitazo sėdynę ryškiaspalve, kad ją būtų lengviau pastebėti.
  • Tualete arba miegamajame pastatykite šiukšlių dėžes su dangčiu, skirtas mesti panaudotas šlapimą sugeriančias priemones. Taip aplinka taps kur kas malonesnė ir nesimatys šiukšlių.
  • Be to, Jūsų slaugomam asmeniui gali būti maloniau dėvėti lengvai nurengiamus drabužius, pavyzdžiui, plačius sijonus arba virvute užveržiamas kelnes. Lengvai nuvelkami drabužiai padeda pasijusti savarankiškesniam, be to, reikia mažiau Jūsų pagalbos.

Higienos svarba

Asmeninė higiena – svarbi kasdienės dienotvarkės dalis. Tačiau slaugant prastos fizinės arba psichinės būklės žmogų tai gali būti ne taip paprasta ir sklandu.
 
Demencija (silpnaprotyste) sergantys žmonės gali būti sunkiau sukalbami ir priešintis pokyčiams. Dėl to gerai artimojo higienos priežiūrai gali reikėti didelės kantrybės. Jį gali tekti ilgiau įkalbinėti ir prausti. Sužinokite daugiau apie šlapimo nelaikymą ir demenciją

Senyvo amžiaus žmonių odos priežiūra

Kaip galbūt žinote, su metais odas tampa gležnesnė ir ją lengviau pažeisti. Dėl to jai būtina ypatinga priežiūra, švelnios higienos procedūros, užkertančios kelią odos sudirginimui bei infekcijoms. Tai ypač svarbu, jei artimasis nelaiko šlapimo arba išmatų, nes jos gali pažeisti odą. Gera senyvo amžiaus žmonių higiena ne tik saugo odos būklę, bet ir nuramina artimąjį, padeda jam pasijusti švaresniam, gaivesniam, sveikesniam, jaustis patogiai. Ji taip pat suteikia jam daugiau pasitikėjimo savimi.
 
Odos priežiūrą sudaro trys etapai: valymas, atgaivinimas ir apsauga. Norėdami susipažinti su šiems trims etapams skirtomis ir specialiai senyvo amžiaus žmonių odai pritaikytomis priemonėmis, žr. TENA odos priežiūros priemonių asortimentą

Šlapimą sugeriantys gaminiai

Svarbu nepamiršti, kad silpnaprotyste sergantys žmonės nemėgsta pokyčių. Jie gali nesuprasti jūsų veiksmų, pavyzdžiui, kodėl padedate jiems pasirūpinti šlapimą sugeriančiais gaminiais. Dėl to TENA sauskelnės-kelnaitės atrodo kaip įprasti apatiniai. O artimasis nejaučia gėdos jas apsivilkti. Patyrę slaugytojai, įskaitant slaugos namų darbuotojus, teigia, kad silpnaprotyste sergantys žmonės beveik nesipriešina apvelkami šiomis kelnaitėmis.

Kaip padėti tinkamai maitintis ir vartoti skysčius

Kai kurie šlapimo nelaikantys žmonės stengiasi gerti mažiau, kad jiems reikėtų rečiau naudotis tualetu. Dėl to jie suvartoja mažiau skysčių. Tai gali tapti problema – gali padidėti jų šlapimo koncentracija ir iškilti pavojus jų sveikatai. Pasistenkite paskatinti artimąjį gerti įprastai, pajutus troškulį.
 
Valgis jam svarbus ne vien dėl to, kad numalšina alkį ir troškulį, bet ir dėl progos praleisti laiką su kitais. Būtų gerai, kad jūs ar net draugai ir šeimos nariai valgytumėte kartu su artimuoju. Jūsų draugija ir galimybė pasišnekučiuoti bei pasijuokti padeda jam pasijusti geriau. Taip pat pasistenkite kasdien patiekti valgį tuo pačiu metu. 

Ryšys su aplinkiniais

Jei artimąjį kamuoja psichikos sutrikimai ir jo judrumas yra ribotas, jam gali nebepavykti užsiimti mėgstama veikla. Kad ir kokia jo būklė, jam greičiausiai vis vien patinka, kad paimate jį už rankos, apkabinate, guodžiate. Būtų gerai, jei sugalvotumėte, kokia nauja veikla galėtumėte su juo užsiimti, kas galėtų jį pralinksminti ir padėti pajusti ryšį su aplinka.

Nedelskite kreiptis pagalbos

Jei jūsų slaugomas žmogus serga silpnaprotyste ir nelaiko šlapimo, jį slaugyti ypač keblu. Patyrę slaugytojai rekomenduoja paprašyti šeimos narių, draugų arba vietos bendruomenės ar valstybinių socialinių tarnybų pagalbos ir paramos.