Šlapimo nelaikymo tipai

Dažniausi šlapimo nelaikymo tipai

Artimąjį trokštame slaugyti kuo rūpestingiau. Dėl to jums bus pravartu išsiaiškinti konkretų jį kamuojančio šlapimo nelaikymo tipą. Žinodami šią informaciją galėsite pasirūpinti jo būklei tinkamiausiais gaminiais. Kartu jam padėsite veiksmingiau pasirūpinti savo būkle. Taip artimasis jausis patogiau ir labiau pasitikės savimi.
 
Toliau aprašome septynis šlapimo nelaikymo tipus bei jų skirtingas priežastis ir požymius. Kai kurie tipai būdingi tik moterims, kiti – tik vyrams. Dažniausi tipai yra įtampos ir , bet vienu metu gali pasireikšti ir abu tipai. 
Įtampos šlapimo nelaikymas (IŠN)
Įtampos yra dažniausias moterims pasireiškiantis tipas. Jis būdingas ir apie 10 % šlapimo nelaikančių vyrų. Jis dažniausiai pasireiškia nusilpus dubens dugno raumenims, laikantiems šlapimo pūslę. Juokiantis arba kosint šlapimo pūslės slėgimas padidėja. negali pakankamai susitraukti, kad sulaikytų šlapimą. Dalis šlapimo prateka, dažniausiai nedidelis kiekis, bet kartais gausesnis.

Moterys – įtampos šlapimo nelaikymas dažniausiai pasireiškia moterims nėštumo metu, pagimdžius ir perkopus 40 metų. Tada didžiausia tikimybė, kad dubens dugno raumenys bus pažeisti ir (arba) susilpnės. Tačiau šis šlapimo nelaikymo tipas gali pasireikšti bet kokio amžiaus moterims. Jis per gyvenimą pasireiškia vienai iš trijų moterų. Jis dažnai pasireiškia jaunoms merginoms sportuojant. 
Skubos šlapimo nelaikymas
Jis taip pat vadinamas dirgliąja šlapimo pūsle. Taip nutinka, kai staiga kyla noras šlapintis ir šlapimo pūslė automatiškai ištuština šlapimą, tuomet tėkmės neįmanoma sustabdyti. Paprastai kūnas apie tai beveik neįspėja. Gali ištekėti gana didelis kiekis šlapimo. Vidutiniškai žmogus ištuština šlapimo pūslę nuo keturių iki aštuonių kartų per dieną. Ar jūsų artimasis šlapinasi dažniau? Ar jam tenka reguliariai keltis keletą kartų per naktį ir lankytis tualete? Tai gali būti skubos šlapimo nelaikymo požymis.

Vyrai – skubos yra dažniausias vyrams pasitaikantis šlapimo nelaikymo tipas. Jį dažnai sukelia padidėjusi
Kiti moterims ir vyrams būdingi tipai
  • Funkcinis
    Kai kurie žmonės nespėja nueiti iki tualeto dėl fizinės arba psichinės sveikatos sutrikimų. Jiems pasireiškia vadinamasis .   


  • Taip paprastai vadinamas įtampos šlapimo nelaikymo ir skubos šlapimo nelaikymo derinys, kai vienas iš jų pasireiškia stipriau.

  • Neurologiniai pūslės sutrikimai
    Kai kurių žmonių smegenys negali tinkamai kontroliuoti šlapimo pūslės. Dėl to jie negali suvaldyti šlapimo pūslės arba jos visiškai ištuštinti. Toks neurologinis pūslės sutrikimas gali pasireikšti dėl įvairiausių ligų. Jei manote, kad Jūsų artimąjį kamuoja būtent šis šlapimo nelaikymo tipas, nedarykite skubotų išvadų. Geriau kuo greičiau nuveskite jį pas gydytoją. Profesionalo diagnozė gali jus nuraminti.
Kiti vyrams būdingi tipai
  • Varvėjimas po nusišlapinimo
    Varvėjimas po nusišlapinimo pasireiškia tuomet, kai šlapimo pūslė (šlaplė) visiškai neišsituština ir šlapimas prateka nusišlapinus. Tai dažnai pasitaiko susilpnėjus dubens dugno raumenims. 

  • Perpildymo
    Kamuojamiems nuolatinės arba epizodinės šlapimo tėkmės nustatomas perpildymo nelaikymas. Jį gali sukelti obstrukcija arba nervų pažeidimas. 

Nežinote požymių?

Jei artimojo požymiai neaiškūs, gali būti sunku nustatyti jo šlapimo nelaikymo tipą. Nesijaudinkite, tai išsiaiškinti galite šiuo būdu. 
 
Vieną dvi savaites dienoraštyje žymėkitės artimojo šlapinimosi tvarką. Tada šiuos įrašus galėsite aptarti su gydytoju. Rekomenduojame kreiptis į gydytoją, kad gautumėte patikimą diagnozę ir sužinotumėte, kaip rūpintis savo artimojo būkle.
 
 
Tikėtina, kad domėdamiesi šlapimo nelaikymu susidursite su nepažįstamomis sąvokomis. Sužinokite, ką jos reiškia, Žodynėlyje.