Kas yra dirgli šlapimo pūslė?

Dirglios arba hiperaktyvios šlapimo pūslės  sindromo terminu apibūdinamos įvairios problemos, susijusios su staigiu noru šlapintis. Tai nereiškia, kad susiduriate su šlapimo nelaikymu. Tai tiesiog ženklas, kad dažnai norite šlapintis.

Dirgli šlapimo pūslė, kartais dar vadinama hiperaktyvia šlapimo pūsle, paprastai reiškia, kad dažnai šlapinatės dieną, o neretai jums diagnozuojama ir nikturija. Atminkite, normalu šlapintis 4–8 kartus per dieną. Hiperaktyvi šlapimo pūslė dažniau kankina vyresnius žmones ir moteris.

Kokias problemas sukelia hiperaktyvi šlapimo pūslė?

Problemos, kurias sukelia hiperaktyvi šlapimo pūslė, svyruoja nuo vos dažnesnio iki nuolatinio noro šlapintis. Priežastys yra įvairios ir ne visada aiškios, tačiau vienas tokių veiksnių yra šlaplės obstrukcija.

Šlapimo pūslės dirginimas

Šlapimo pūslės dirginimas iš vidaus gali sukelti norą šlapintis. Viena iš priežasčių yra šlapimo takų infekcija, kai bakterija dirgina šlapimo pūslės gleivinę iš vidaus. Kai kuriuose gėrimuose, pavyzdžiui, kavoje ir energiniuose gėrimuose, gali būti dirginančių medžiagų. Kitas veiksnys – inkstų akmenys. 
 
Be to, yra įvairių veiksnių, dėl kurių šlapimo pūslė dirginama iš išorės ir sukeliamas noras šlapintis. Vidurių užkietėjimas, įvairios ginekologinės ligos, pavyzdžiui, dubens dugno raumenų nusmukimas ar kiaušidžių vėžys, gali dirginti šlapimo pūslę iš išorės ir sukelti norą šlapintis.

Gyvenimo būdo veiksniai ir kitos priežastys

Kai geriame per daug skysčių, išsiskiria didesnis šlapimo kiekis (poliurija). Šlapimo pūslė greitai prisipildo, todėl jaučiame norą šlapintis ir dažniau einame į tualetą. Tam tikruose patiekaluose ir maisto produktuose, tokiuose kaip sriuba, vaisiai ir daržovės, yra daugiau skysčių, todėl jie taip pat didina šlapimo kiekį.
 
Dar viena priežastis, dėl kurios išsiskiria didelis šlapimo kiekis, yra negydomas cukrinis diabetas. Dėl didelio cukraus kiekio kraujyje (hiperglikemija) padidėja troškulys, išsiskiria daugiau šlapimo (poliurija).