Priežiūra sveikai odai

    Mūsų oda su amžiumi tampa jautri. Tai reiškia, kad pagyvenusių žmonių odai kyla didesnė odos problemų rizika. Todėl tampa dar svarbiau ją tinkamai prižiūrėti. Galime padėti Jums slaugos procedūras atlikti taip, kad oda būtų sveikesnė.

    Gležnai pagyvenusių žmonių odai reikia ypatingos priežiūros

    Oda yra gyvybiškai svarbus organas, saugantis mus nuo sužalojimų ir infekcijų. Todėl norint išlaikyti sveiką odą, labai svarbu suprasti keletą rizikos veiksnių.

    Amžius

    Pagyvenusių žmonių odai rizika ypač didelė, nes senstanti oda:

    • Lėtai gyja, yra linkusi skeldėti ir trūkinėti.

    • Odos ląstelės gali pradėti nykti ir taip sukelti dirginimą, niežulį, infekciją ar skausmą.

    • Yra jautri per dideliam drėgnumui arba ilgalaikiam sąlyčiui su šlapimu ir išmatomis.

    Muilas ir vanduo

    Dažnas plovimas muilu ir vandeniu taip pat gali pažeisti odą, sumažindamas jos gebėjimą apsaugoti nuo infekcijos. Muile yra valomųjų medžiagų, vadinamų paviršinio aktyvumo medžiagomis, kurios, paliktos ant odos, net ir nuplovus, gali sukelti sudirginimą.

    Šlapimo nelaikymas

    Šlapimo nelaikymą patiriančių žmonių odą gali daug kas pažeisti, įskaitant dėl šlapimo nelaikymo atsiradusį dermatitą ir pragulas.

    • Apskaičiuota, kad dėl šlapimo nelaikymo atsiradęs dermatitas pasireiškia nuo 7 % iki 11 % šlapimo nelaikymą patiriančių slaugos namų gyventojų [1]

    • Šlapimo nelaikymas padidina pragulų atsiradimo dažnumą daugiau kaip 5 kartus [2,3]

    • Išmatų nelaikymas padidina pragulų atsiradimo dažnumą daugiau kaip 20 kartų [1,2]

    • Be to, dėl šlapimo nelaikymo atsirandantis odos ląstelių nykimas gali gerokai pakenkti žmogaus fizinei ir psichologinei būklei. [5]

    „TENA“ priežiūra sveikai odai

    Svarbiausia – prevencija

    Pasitelkus tinkamus slaugos sprendimus, daugelio šių problemų galima išvengti arba gerokai jas sumažinti. Pavyzdžiui, pragulų, su kuriomis kovoti labai brangu, atsiradimo dažnumą tinkamomis priežiūros procedūromis galima sumažinti iki 50 %. [6–8]

    Tinkamų higienos procedūrų rutina, ypač pritaikyta gležnai pagyvenusių žmonių odai, gali apsaugoti nuo odos sudirgimo ir infekcijos. Atsižvelgiant į kiekvieną šlapimo nelaikančio paciento slaugos epizodą, tinkamai sudaryta procedūrų rutina padeda apsaugoti nuo dermatito, atsiradusio dėl šlapimo nelaikymo; tai turėtų būti švelnus plovimas, drėkiklio naudojimas, o apsauginės odos priemonės turėtų būti naudojamos tik tada, kai būtina. [5]

    Be tiesiogiai su sveikatos būkle susijusios naudos, gera higiena padeda pacientams jaustis patogiai, gaiviai ir sveikai, didina jų pasitikėjimą savimi, nepriklausomybę ir gyvenimo kokybę apskritai.

    Literatūra

    1Bliss DZ et al. (2006). Prevalence and correlates of perineal dermatitis in nursing home residents. Nurs Rev, 55, 243-251.
    2Department of Health (DOH) (2000). London. 
    3Le Lièvre S. (2001). Br J Community Nurse, 6(4), 180-185.
    4Ripley K. (2007). Skin Care in Patients with Urinary or Faecal Incontinence. Primary Health Care, 17(4), 29-34.
    5Bardsley A. (2013). Prevention and management of incontinence-associated dermatitis. Nursing Standard, 27(44), 41-46.
    6Gunningberg L, (2004). Risk, prevalence and prevention of pressure ulcers in three Swedish health-care settings, Journal of Wound Care, 13(7), 286-290. 
    7Cole L, (2014). A three-year multiphase pressure ulcer prevalence/incidence study in a regionalreferral hospital, Ostomy Wound Management, 60(5), 16-26.
    8Lyder CH et al.
    (2002). A comprehensive program to prevent pressure ulcers in long-term care:
    exploring costs and outcomes. Ostomy Wound Management, 48, 52-62.